Elektroterapia

Prądy TENS
TENS to szczególny rodzaj elektrostymulacji wykorzystujący prądy impulsowe małej częstotliwości przeważnie do leczenia bólu. Stosuje się go w bólach stawowych w przebiegu RZS i zmianach zwyrodnieniowych, dyskopatii, także w bólach pooperacyjnych i okołoporodowych. Znajduje również zastosowanie w terapii trudno gojących się ran i owrzodzeń. Pobudza on także organizm do wydzielenia endorfin (tzw. hormon szczęścia).

 

Prądy interferencyjne
Są prądami przemiennymi o średniej częstotliwości. Podczas zabiegu źródło prądu ustawiane jest w okolicach geometrycznego środka stanu chorobowego, tak aby przy wzajemnym krzyżowaniu się prądów możliwe było uzyskanie najlepszego efektu. Reakcje skurczowe mięśni na podrażnienie prądem informują nas o stopniu osłabienia włókien mięśniowych, zwyrodnieniach tych włókien, ciągłości nerwu i efektywności przewodzenia tego nerwu. Pod wpływem prądu dochodzi do wydzielania substancji o silnym działaniu przeciwbólowym, porównywalnym z działaniem narkotycznych leków przeciwbólowych, tzw. endorfin. Dodatkowo dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co prowadzi do uaktywnienia procesu odżywiania, przemiany materii oraz wszelkich procesów regeneracji organizmu.

Zabiegi wykonywane przy udziale prądów interferencyjnych są pomocne przy:
– leczeniu schorzeń mięśni i powięzi
– znoszeniu wszelkich mięśniobóli
– leczeniu zapalenia okołostawowego stawów
– łagodzeniu objawów uszkodzenia aparatu więzadłowego
– łagodzeniu dyskopatii
– łagodzeniu objawów żylakowatego owrzodzenia podudzi, krwiaków, wszelkich obrzęków
– łagodzeniu schorzeń naczyń krwionośnych

 

Prądy Kotz'a
Jest to trening zdrowych mięśni za pomocą stymulacji prądem średniej częstotliwości. Prądy Kotz’a mają zastosowanie zarówno w rehabilitacji, jak również w odnowie biologicznej i sporcie jako metoda wspomagania treningu siłowego lub wytrzymałościowego mięśni. Prąd ten nie ma zastosowania w terapii mięśni z uszkodzonym przewodzeniem nerwowym.

 

Prądy Träberta
Efekty terapeutyczne przy stosowaniu prądu Träberta wyrażają się działaniem

a) przeciwbólowym
- modulacja informacji nocyceptywnej na poziomie rdzeniowym i ponadrdzeniowym;
- stymulacja wydzielania endogennych opioidów.
b) przekrwiennym
- poprzez autonomiczny układ nerwowy (układ sympatyczny), dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych.
Prądy Träberta można zastosować miejscowo (zespoły bólowe kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów, stany pourazowe) oraz segmentarnie (zespoły bólowe kręgosłupa, nerwobóle, choroba zwyrodnieniowa stawów, bóle mięśniowe, wzmożone napięcie mięśniowe, stany pourazowe narządu ruchu, zaburzenia krążenia obwodowego.

 

Prądy diadynamiczne
Są to prądy modulowane małej częstotliwości, powstałe przez nałożenie na prąd stały prądu sinusoidalnego. Główną zaletą tych prądów jest silne działanie przeciwbólowe, co objawia się długotrwałym podwyższeniem progu odczuwania bólu.
Wskazania: choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, dyskopatia, zespół rwy kulszowej i ramiennej zanik mięśni w wyniku bezczynności, nerwobóle, migreny, porażenie obwodowego nerwu twarzowego, półpasiec.

 

Galwanizacja
Polega na poddaniu tkanek wpływowi przepływającego stałego prądu elektrycznego. Wywołuje pobudliwość nerwów i ukrwienie w okolicy poddanej zabiegowi, działa przeciwbólowo.
Wskazania: nerwobóle, choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, porażenie nerwów obwodowych, stany pourazowe układu kostnego.

 

Jonoforeza
Polega na wprowadzeniu przez skórę do tkanek określonego leku za pomocą prądu stałego. Do jonoforezy mogą być używane tylko związki chemiczne ulegające dysocjacji elektrolitycznej.
Wskazania: przykurcz spowodowany blizną, utrudniony zrost kostny, nerwobóle, zespół rwy kulszowej, stany zapalne stawów, stany zapalne skóry i tkanek miękkich.